Brooklyn-Queens Championship

Armory

Sunday  2/5/06

 

3000m Run                                                                                                    55m Dash

Roa                  11:00.5   1st Place Medal  B-Q Champion                       Drazevic          8.6

Conlon             11:41.3   3rd Place Medal                                           

 

 

1000m Run                                        300m Dash                             Triple Jump

Mulligan     3:23.5                               Vasilatos         50.2                 Flynn               31’3”      2nd Place Medal

May            3:48.7                               Cruz                51.0                 Ahmady          27’9½”   4th Place Medal

                                                            Jahn                 51.2                 McKenzie        26’3½”   5th Place Medal      

                                                            Ribaudo          52.5                 Geffen             25’9”

                                                            Cassidy           55.0                 Stein                25’6”                                                                                                   Robinson         56.4

           

600m Run                                                                              Frosh SMR

Dermigny        1:43.6    2nd Place Medal                               Klemm                 80.3

Ahmady          2:04.3                                                              Geffen                31.1

Young             2:05.6                                                              Drazevic             33.4

Holden            2:09.2                                                              Monaco           3:27.4             

Koo                 2:21.3                                                                                      5:52.2

 

 

4 x 400            “A”                                         4 x 200  “A”                           4  x 200 “B”

Vassilatos        68.5                                         Stein                29.3                 McKenzie                    30.8

Flynn               69.7                                         Geffen             30.3                 Niewiadomska                        29.2

Stein                70.4                                         Catalanotto     31.1                 Holden                                    34.8

Mulligan         66.4                                          Nestor             30.2                Dravevic                      35.0                

                     4:35.0                                                              2:00.9                                                  2:09.8

 

 

4 x 800 “B”                                                    Long Jump                            High Jump

Ahmady               2:46.8                                 McKenzie        12’3¼”            Cruz            4’6”  2nd Place Medal

May                      2:58.8                                 Vassilatos        10’8”               Mulligan     4’2”   5th Place Medal    

Klemm                 2:52.8

Catalanotto          2:54.6        

                           11:33.0  

 

4 x 800  “A”                                       1500m Run                                                     4 x 400 “B”                          

Conlon                  2:35.6                    Smith   5:42.9  4th Place Medal                      Ribaudo          71.7                

Flynn                     2:36.0                                                                                            Young             69.8                

Roa                        2:28.6                                                                                            Jahn                 75.8    

Dermigny              2:28.5                                                                                            Smith               77.0                

                            10:10.1        1st Place Medals  B-Q Champions                                                         4:54.6

 

TEAM FINISHED  THIRD